O kryzysie i interwencji

Pomaganie w kryzysie - wprowadzenie w problematykę interwencyjną

Kryzys jako szczególnie trudne doświadczenie często przekracza możliwości samodzielnego poradzenia sobie jednostki. Jedynie w bardzo sprzyjających sytuacjach, wówczas, gdy zarówno zasoby wewnętrzne osoby jak i elementy jej środowiska społecznego mogą być spostrzegane jako efektywny system wsparcia, jest ona w stanie samodzielnie rozwiązać kryzysowy problem.  Więcej »

Rzeczywistość kryzysu - pojęcie, definicje, teorie, dynamika

pojęcie - uwagi na wejściu

Słowo "kryzys" wydaje się być jednym z najczęściej używanych w naszych czasach pojęć. Być może jest tak dlatego, że codzienność dostarcza wielu okazji do tego, by sądzić, że czas, w którym żyjemy jest rzeczywiście czasem kryzysowym. Wystarczy wejść w kontakt z jakimkolwiek środkiem "masowego przekazu" by zostać skonfrontowanym z takim czy innym zdarzeniem, które zasługuje na miano kryzysowego.  Więcej »

Dyrektywy na czas kryzysu

W jaki sposób  – niezależnie od tego, co nam się dotąd w życiu przytrafiało i co myślimy na swój temat – można pomóc sobie i innym w tym kryzysowym czasie?
Kilka poniższych sugestii może być pomocą w budowaniu własnego systemu obrony:  Więcej »

BASICPh - czy to podstawowa filozofia pomagania innym i sobie?

Przed czternastu laty, w lutym 2004 roku uczestniczyłem w miesięcznym intensywnym kursie poświęconym interwencji kryzysowej w społeczności.
Kurs odbywał się w izraelskiej Hajfie, zorganizowany i zrealizowany przez Centrum Współpracy Międzynarodowej MASHAV oraz Międzynarodowe Centrum Szkoleniowe Góra Karmel im. Goldy Meir, pod auspicjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych Państwa Izrael.  Więcej »